wtorek, 13 listopada 2012

"Will you send me an angel?"

Na pierwszy rzut oka Clara Gardner wydaje się być najzwyklejszą w świecie nastolatką. Jeśli jednak ktoś przyjrzy jej się bliżej zauważy, że dziewczyna ta do przeciętnych osób nie należy. Ma bowiem nieprawdopodobnie dobrą pamięć, talent lingwistyczny i matematyczny, a do tego wszelkie uzdolnienia sportowe- wytrzymałość, odporność, zwinność, szybkość. Niezwykle zdolny człowiek..., a właściwie nie człowiek,  lecz quartarius- ćwierćanioł. W żyłach Clary płynie krew nefilimów i jak każdy tego typu osobnik, pojawiła się na Ziemi nie bez przyczyny. Dziewczyna ma do wykonania pewną bardzo ważną misję, która ściśle wiąże się z niepokojącymi wizjami i snami o przepięknym, czarnowłosym chłopaku i płonącym lesie...
Clara będzie musiała go odnaleźć i ochronić. Przed czym? Tego sama jeszcze nie wie...

Misja dziewczyny zmusi rodzinę Gardnerów do przeprowadzki z Kalifornii do niewielkiego miasteczka Jackson  Hole w stanie Wyoming. Nowe otoczenie, nowa szkoła, nowe, nieznane twarze- nowe poza jednym, znanym z wizji obliczem. To właśnie w Jackson, Clara spotka Christiana Prescotta, chłopaka z jej snów i właśnie tam dopełni się jej przeznaczenie...

"Bardzo często robimy tylko to, czego od nas oczekują- powiedziała.-Tymczasem jesteśmy w stanie zrobić dużo więcej."*

Swego czasu w światku wydawniczym panowała moda na wszelkie opowieści o aniołach . W ten nurt wpisuje się znana i uwielbiana  przez rzesze czytelniczek seria Szeptem Beccki Fitzpatrick, Upadli Lauren Kate; podobną tematykę podejmuje również Isabel Abedi w swej książce Lucian i wielu, wielu innych pisarzy i debiutujących autorów, w tym również Cynthia Hand, twórczyni Nieziemskiej. Tak więc, pod względem ogólnej tematyki pozycja ta niczym niespotykanym nie jest. Ale i tak książka ta mogłaby mieć w sobie coś wyjątkowego. Niezwykłych bohaterów, niebanalną historię, niepowtarzalny klimat. Niestety nie ma...


Każdy autor podejmujący tego typu problematykę ma odrębne wyobrażenia o aniołach; wariacji na ich temat powstało mnóstwo, niektóre były niezwykle ciekawe, inne trochę mniej. Muszę przyznać, że wizja pani Hand , dotycząca tych istot, zapowiadała się bardzo obiecująco. Pomysł z misją nefilimów na Ziemi, niby był prosty, wręcz oczywisty, ale niezwykle ciekawy, podział aniołów na grupy pod względem funkcji jakie pełnią - świetny. Tymczasem autorka zamiast skupić się na tej tematyce anielskiej, większą uwagę poświęca przyziemnemu życiu bohaterki- szkole  i rozterkom miłosnym. Oczywiście jak na każdy paranormal przystało, pojawia się w Nieziemskiej, moim zdaniem grubo naciągany, trójkącik miłosny. Nasza bohaterka stanie przed trudnym wyborem między Christianem, a Tuckerem, bratem bliźniakiem Wendy, swej nowej przyjaciółki. Kogo wybierze dziewczyna?

Bohaterowie wykreowani przez panią Hand nie są wyrazistymi, skomplikowanymi i niezapomnianymi charakterami, to sztampowe, wręcz stereotypowe postaci, schematyczne, przewidywalne, ale jednak całkiem sympatyczne i... różnorodne. Nie można autorce zarzucić, że cały czas powiela jakąś postać, że wszyscy przedstawiani przez nią bohaterowie są do siebie podobni- oni różnią się od siebie, niektórzy są swoimi całkowitymi przeciwieństwami i właśnie przez to są znośni, a nawet w pewien sposób ciekawi.

 "Jesteśmy młodzi- mówi. - Mamy mnóstwo czasu na miłość." *

Mimo nieoryginalności i lekkiej banalności Nieziemska jest lekturą całkiem przyjemną. Przystępny i plastyczny język sprawia, że czyta się ją, a właściwie pochłania błyskawicznie, bez zgrzytów i niestrawności. Jeżeli ktoś pragnie choćby na moment oderwać się od szarej codzienności i spędzić czas w towarzystwie nieziemskich istot, powinien po tę książkę sięgnąć- ja tak właśnie uczyniłam i jestem z tego zadowolona. Nieziemska  to niepozbawiona wad, ale i pewnego uroku, powieść młodzieżowa- mówi ona o sprawach nastolatkom bliskim, o pierwszych, poważnych uczuciach, trudnych wyborach i ich konsekwencjach, w przyjemnej, anielskiej otoczce.  Lekka, niezobowiązująca lektura w sam raz na zimne, jesienne wieczory.

Ocena: -7/10


Utwór na dziś (pozostający w tym anielskim klimacie :)):* Cytaty, pochodzące z "Nieziemskiej".


8 komentarzy:

 1. Mnie się dużo bardziej podobała część druga, chociaż i ta jest całkiem niezła :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam Twoją recenzję " Anielskiej " i cóż teraz mogę innego zrobić , jak nie sięgnąć po nią ? :) Kiedyś przeczytam na pewno. :)

   Usuń
 2. Pierwsza część bardzo mi się podobała... Druga? Niebawem będzie recenzja, ale powiem tylko, że nie będzie super pochlebna ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. chyba się skusze :) zapraszam także do mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam nadzieję, że seria wpadnie mi w łapki;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z przyjemnością zacznę rozglądać się za tą serią.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie powieści i myślę, że książka mi się spodoba. Mam nadzieję, że uda mi się ją znaleźć w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 7. This site was started as Bears I am Jealous Which was entirely
  dedicated to hairy men. These are only some of the less offensive
  posts cast around by both factors. Cleaner @ http:// www.piriform.com can be got by you.


  Feel free to visit my website ... whatsapp for pc - -

  OdpowiedzUsuń